2018. december 18., kedd

A kard - A visszautasító érzelmekről

Tatár Rózsának, köszönettel

Marianne Succord szobrai



A visszautasító érzelmekről
Rossz-hajlamaidat ne fojtsd el, hanem csiszold jóvá őket. Bármily ártalmas, beteg, rosszindulatú hajlamra bukkansz: ne feledd, hogy akárminek csak az állapota lehet rossz, de nem az alaptermészete.
A külvilágból se utasíts el semmit; ne gyűlölj, ne irtózz, ne undorodj. Ha valami iránt ellenszenvet érzel, ez annak a jele, hogy nem ismered eléggé. Mind az, ami a világban szenny, csak hozzád való vonatkozásban szenny és nem önmagában; húzódj ki belőle és már nem szenny többé, hanem semleges jelenség.
Ha egy tányérról levest ettél, az üresen maradó tányérra azt mondod: piszkos; pedig nem tapad rája más mint annak a levesnek maradéka, melyet előbb mint tisztát ettél. A trágya a szoba közepén mocsok, a gabonaföldön éltető-erő. Így van mindennel, ami tisztának, vagy mocskosnak tűnik; semmi sem önmagában jó, vagy rossz, csak a helyzete szerint.
Ami hozzád-vonatkozásában tiszta: fogadd magadhoz; ami hozzád-vonatkozásában szennyes: ne érintsd; de a rád-tartozót és érinthetetlent egyformán szeresd. Ne gyűlölj, ne irtózz, ne undorodj. Ha valami iránt ellenszenvet érzel, ez egyrészt megértőképességed csonkaságának jele, másrészt annak, hogy ellenszenved tárgya valamilyen formában benned is jelen van. Gyűlölöd a gazdagokat? tisztítsd ki gazdagság iránti vágyadat s majd nem gyűlölködsz. Utálod a nőhódítókat? tisztítsd ki érzéki vágyadat s majd nem utálkozol. Ilyenkor nem az ellenszenv tárgyát kell megbélyegezned, vagy javítani próbálnod, hanem önmagadban megkeresned annak megfelelőjét s azt finomítanod, míg az ellenszenv el nem oszlik benned.
Mások hibáján csak akkor próbálj javítani, ha e hibát jól látod, anélkül, hogy számodra visszataszító volna; s ha biztosan tudod, hogy beavatkozásod nem tolakodás és nem reménytelen kísérlet.
(Weöres Sándor: A teljesség felé)




kő bele tiszta
kavicséh-belseje tiszta
jól-lakottság





mosott kavicsok tengerpart szegélyén 
a parti éh kicsap a tengerre
oda-vissza gördülő dagály

egy barlang falán vörös agyagból nyert
színekkel zsákmányállatot -
látvány tapogatnál össze

fuldoklásnál tovább sodró dagály:
barlang falára nyeldekelt lakoma

amikor nem lesz egyszer 
megtudod
mit is érnek a fuldoklásból nőtt
nyeldekléssel elegyedő szavak

egyszerre nem vehetsz magadhoz
falatot
levegőt

amikor nem lesz
vagy csak most lesz
szembesülsz vele
mekkora a lábad nyaldosó
áradatból a magadé

addig csak örökítsd mosott
nyelv alá szorított kavicsok
lassú kopását







- a transzparencia nevében az első, ami ide kéri magát a Szubjekt-ruhák és maszkok, Reiko Murakami gyönyörű képével kísérve
- a kirakhatatlan szenny hozzáfűződését kínálja a Nézd, ragyogóm, amely Javier Paxarino zenéjére született
- az ellenszenv (talán) legmélyebb megragadása az összes közül, amit összefogdostam, az Ártatlanság vélelme
- a saját magad kergeted magad állapota (amelyben legtöbbünknek ezt a permanens ellenszenv-javítási kísérletet végre kéne hajtani) tükröződik a Prágai Tamás emlékére írt Félszerzetekben (amelyben persze, hogy megidézem J.R.R. Tolkient, akinek számos bejegyzést szenteltünk a Könyvvizsgálók blogon)
- s végezetül ide illik egy szenzációs Jacek Yerka képsorozatra írt haiku-sorozat, a 16. tárlatvezetés a festő virtuális kiállításán

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése